اخبار > سرطان، سومین عامل مرگ و میر ایرانیان/ تغییر سبک زندگی، عامل موثری در کاهش و افزایش ابتلا به انواع سرطان ها


  چاپ        ارسال به دوست

سرطان، سومین عامل مرگ و میر ایرانیان/ تغییر سبک زندگی، عامل موثری در کاهش و افزایش ابتلا به انواع سرطان ها

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، دکتر فاطمه بازرگانی پور افزود: سمینار پیشگیری از ابتلا به بیماری های شایع زنان با هدف آموزش عمومی، ارتقا آگاهی ها و نحوه تشخیص زودرس برگزار شد.

وی هنمچنین شناسایی 8 هزار و 500 مورد جدید سرطان به صورت سالیانه در کشور را از آمار نگران کننده سرطان دانست و یادآور شد: برگزاری همایش، کارگاه های آموزشی و سمینار های دوره ای موجب حساس سازی و آشنایی بیشتر در زمینه سرطان های شایع زنان می شود.

دکتر بازرگانی پور خاطرنشان کرد: ارائه جدیدترین دستاوردها و یافته های علمی در رابطه با تشخیص زود رس سرطان پستان و دهانه رحم از اصلی ترین اولویت های این نوع سمینار ها به حساب می آید.

تغییر سبک زندگی، عامل موثری در کاهش و افزایش ابتلا به انواع سرطان ها

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج نیز در ادامه گفت: استفاده از الگوی غذایی صحیح، کاهش میزان نمک، شکر و روغن در وعده های غذایی و افزایش میزان فعالیت های بدنی از جمله تغییرات کوچک در سبک زندگی با اثرات بسزایی در کاهش میزان ابتلا به انواع سرطان است.

کریم رضایی ابراز داشت: تنها 25 درصد از سهم سلامتی افراد در جامعه بر عهده وزارت بهداشت است و 75 درصد دیگر مربوط به عوامل فردی، خانوادگی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، روحی و روانی و سایر عوامل تاثیر گذار است.

وی آمار بیماری های غیر واگیر در استان را نگران کننده عنوان کرد و یادآور شد: 55 درصد افراد جامعه مبتلا به چاقی و اضافه وزن، 21 درصد مبتلا به پرفشارخونی، 50 درصد مبتلا به کلسترول بالا و 14 درصد مبتلا به دیابت از نمونه بیماری های غیر واگیر با آمار نگران کننده در استان هستند.

وی مصرف نمک، شکر و روغن را 5/2 تا 3 برابر استاندارد جهان در کشور دانست و تصریح کرد: مصرف نوشابه در کشور بیش از 4 برابر استاندارد جهانی و بیش از 6 درصد استادارد جهانی مصرف نان گزارش شده است.

وی با اشاره به اینکه تغذیه ناایمن در 96 درصد از آقایان در استان مشاهده می شود، اذعان داشت: 91 درصد از جمعیت کهگیلویه و بویراحمد از بی تحرکی رنج می برند.

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج آمار ابتلا به سرطان در کشور را بین 380 تا 400 هزار نفر عنوان و تاکید کرد: هر ساله بیش از 90 هزار نفر به این آمار افزوده و موجب بروز سونامی به نام سرطان می شود.

وی اظهار داشت: 20 درصد بودجه سلامت در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، هزینه پیشگیری، تشخیص و درمان انواع سرطان می شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: سرطان بیماری است که با رعایت برخی از ریز فاکتورها قابل کنترل و درمان است و آگاه سازی و ارتقا دانش های عمومی موجب کاهش آمار نگران کننده آن خواهد شد.

به گزارش وب دا: این سمینار با حضور معاون بهداشت، سرپرست معاونت اجتماعی، مشاوره رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان در امور بانوان و خانواده و اساتید آنکولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و بیش از 700 نفر از پرسنل های دانشگاه علوم پزشکی و اداره آموزش و پرورش استان در سالن حکیم جرجانی یاسوج برگزار شد.


 

 

 

 

 


٠٩:٥٩ - 1397/10/02    /    شماره : ٢٢٧٧٩    /    تعداد نمایش : ٤٧خروج
آدرس: یاسوج - بلوار مطهری - ساختمان ستاد دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تلفن: 07433337242
تمامی حقوق این سایت متعلق به اداره ی امور بانوان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج است. @2107